wieloletnia tradycja

polowania indywidualne i zbiorowe

doświadczona kadra

noclegi i kwatery


"Dwór Szlachecki" w Biedaczowie

Szczegółowa oferta na www.dwor-szlachecki.pl

Pensjonat "Dwór Szlachecki" Biedaczów - Podkudłacz 187

W 1995r podczas polowania na bażanty z Kol. Mirosławem Rozmusem właściciel Biura Polowań Art-Hubert, członek Koła Łowieckiego "DZIK" w Leżajsku Eugeniusz Grzegorz Gwiazdowski idąc polami z psem wyżłem niemieckim głatkowłosym o miłym imieniu "Dyzio" od strony Brzózy Stadnickiej i spichlerza Hr. Romana Potockiego w stroę Biedaczowa - Podkudłacza trafił na sad owocowy, do którego uciekły bażanty, a za nimi skoczył wyżeł Dyzio. Ominął sad i wszedł na pagórek. Z pagórka rozciągał sie piękny widok na dolinę z łąkami, lasem, polami uprawnymi w zborze i ziemniaki, a na potoku niewielki piękny staw z małą obrośnietą olchami groblą, w której sasiedztwie królują stare, dorodne dęby, świadczące o długoletnim zagospodarowaniu tego uroczego miejsca.

Po lewej stronie polnej drogu ukazała się stara osada zabudowana na styl austriacki, gdzie podwórze od drewnianego domu pokrytego dachówką do budynku gospodarczego wykonanego z czerwonej cegły z obu stron ogrodzone było wysokim płotem z małą wejściową furtką. W sąsiedztwie potoku zbudowana z drewna stodoła, spichlerz na siano i sprzęt rolniczy, piwnica gruba z dwoma pomieszczeniami o sklepieniu łukowym na płody rolne i przetwory.

Jak się okazało była to osada z początku XX wieku - cegielnia, z której zapewne wykonany został budynek gospodarczy. Starzy mieszkańcy Podkudłacza opowiadają, że z cegły wypalanej w Podkudłaczu u Brudniaków, a była to jedyna cegielnia w tym regionie nie należąca do dóbr rodu Hr. Potockich wykonany został piękny duży Kościół w miejscowości Żołynia oddalonej o niespełna 3km.

Zabudowania sprawiały wrażenie pustostanu. Rzeczywistość okazała się inna. W drewnianym domku od lat wielu nikt nie mieszkał, stał opuszczony i obrośnięty chwastami. W gospodarczym budynku w zaadaptowanej kuchence z pokoikiem żyła właścicielka, leciwa Pani Maria Brudniak, w drugiej części budyneczku było mjejsce dla krowy i konia.

Myśliwy tak zauroczył się tym pięknym miejscem, że przez wiele lat przy okazji polowania na sarny rogacze i bażanty odwiedzał to uroczysko obserwując jak popada w ruinę.

W czerwcu 2008r polując z synem Robertem w obwodzie łowieckim Nr 43 Koła łowieckiego Dzik w Leżajsku odwiedził osadę i zastał okna w budynku gospodarczym zabite deskami, a przyległe niegdyś uprawiane pola zarośnięte chwastami.

Natychmiast udał sie do Sołtysa Biedaczowa Edwarda Fleszara i otrzymał informacje, że starsza Pani M.Brudniak obecnie mieszka u najstarszej córki Zofii, więc udał sie natychmiast i zaproponował zakup osady. Po niedługim czasie otrzymał odpowiedź, że osada jest do kupienia. Była to doskonała wiadomość. Przystąpiono do zawarcia porozumienia i zakupu działek leśnych, rolnych oraz budowlanej na rzecz Biura Polowań Dewizowych Art-Hubert Sp.Zoo w Leżajsku, z myślą o otworzeniu nowego ODDZIAŁU Biura Art-Hubert pod statutową działalność: hotelarstwo, gastronomia - restauracja, wesela, imprezy okolicznościowe, imprezy integracyjne, kongresy, szkolenia, organizowanie polowań i działalność Gospodarstwa Łowieckiego - hodowla/dzików, danieli, zajęcy, bażantów.

Pointą właściwie podjętej decyzji i dokonanego w roku 2009 zakupu niech będą słowa wnuka współwłasciciela Biura Art-Hubert Eugeniusza Grzegorza Gwiazdowskiego, gdy zajechał na osadę z Oskarem, synem córki Magdaleny i Marka Kułacza. Wnuk Oskar wysiadł z Mitsubishi Pajero, zaciągnął się głęboko świerzym powietrzem i głośno oznajmił "DZIADZIU jak tu jest pięknie, jak tu pięknie śpiewają ptaszki TO JEST TWOJE i MOJE MIEJSCE na ZIEMI".

Tak zostało: BPD Art-hubert otworzyło Oddział i uruchomiło Gospodarstwo Łowieckie "OSTOJA" z hodowlą dzików, a docelowo innej zgodnie z posiadaną koncesją Ministra Ochrony Środowiska. Uzyskało pozwolenie na budowę Pensjonatu "Dwór Szlachecki" na 50 miejsc noclegowych oraz restaurację i dom weselny. Zamieszczone poniżej zdjęcia ukazują poszczególne etapy rozbudowy gospodarstwa Łowieckiego i budynku pensjonatu.

Sukcesywnie będziemy zamieszczali dodatkowe, ciekawe zdjęcia z życia osady w Biedaczowie Podkudłaczu 187.

Zimę z 2013r na 2014r zwierzęta i drzewka owocowe przetrwały w dobrej formie poza małymi zgryzieniami kory na jabłonkach przez zające, licznie występujące na terenie Gospodarstwa i na przyległych polach i w laskach.

W kwietniu przystąpiono do wykonania przydomowej winnicy z 210 szczepów winogron po połowie białych i czerwonych /np. Aurora, Jutrzenka, Heridan, Frontena, Swenson Red).

Przybyło wiele nowych drzew owocowych: jabłoni wczesne- jak papierówka, cudem pozyskanymi dwoma szczepami odmiany Antonówka oraz Czereśnie, Wiśnie, Śliwy, Morele, krzaki Świdośliwy oraz Goyi. Staw rybny został oczyszczony z mułu i zarybiony narybkiem: karpia, karasia, płoci.

Przystąpiono energicznie do wykańczania głównego budynku - Pensjonatu. Firma EKO -OKNA PLUS z Leżajska, wykonała piękną stolarkę okienna i balkonową. Kowalstwo artystyczne "KŁAK" z Nowej Sarzyny wykonało ręcznie kute balustrady balkonowe z herbem Biura Polowań Art-Hubert.

Obecnie trwają intensywne prace elewacji całego budynku. Wykonuje to zaprzyjaźniona z właścicielem Firma Agaty i Bogdana Pelita z Stalowej Woli. Do zamknięcia obiektu przystąpimy do prac wykończeniowych wnętrza. Cisza i spokój, śpiew ptaków pozwalają na zrelaksowanie się oraz pracę z myśliwymi i turystami.

Pensjonat otrzymał piekną elewację, która nadała budynkowi zaplanowany przez właścicieli efekt.

Wtopiony w wiosenną zieleń brzóz i starego kwitnącego sadu, kojarzy się z zamieszczonym opisem Szlacheckiego Dworu w I księdze Poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz"

Sentyment jakim własciciel pała do ziem i majątków utraconych na Litwie i w okolicy Grodna na obecnej Białorusi wynika z korzeni, które pochodzą z Grodna i Litwy, a sięgają XVIII wieku i pozostałych tam dóbr w zabudowaniach , ziemi , polach , łąkach , lesie. / nie do odzyskania \

Lato 2014 roku w pełni.
Susza daje o sobie znać , odparowuje woda z stawu , opadły bardzo wody gruntowe a pomimo to złocą sie kłosy przenicy , jęczmienia , owsa na polach przyległych do Dworu.

Skoszone siano z przyległych łak pieknie pachnie i posłuży zimą do wyłożenia w paśniki dla jeleni byków , łań , cielaków , sarn rogaczy , kóz i kożląt chetnie odwiedzajacych tereny Gospodarstwa Łowieckiego "OSTOJA"

Zarybiony staw wiosną kroczkiem karpia i karasia z Gospodarstwa Rybackiego w Starzawie tętni życiem a spławiajace sie rybki sa atrakcją dla gospodarzy dzieci oraz wnuków i odwiedzajacych osadę ludzi chetnych do zapoznania się z życiem bytujących w zagrodzie dzików ( loch , odyńców , przelatków i warchlaków)

Obecnie prowadzone sa prace wykonczeniowe. Jednoczesnie na obiekcie pracuje 2 lub 3 brygady/tynkarze , instalatorzy , zduni.

Zarząd Pensionatu zdecydował sie na wewnetrzne tynki wapienne i uważamy , ze decyzja była słuszna. W dużej sali restauracyjnej wybudowany został piękny piec trzonowy z Herbem Rodowym Włascicieli.

Tępo prac ogromne. Założony termin otwarcia pierwszego etapu budowy bliski. Informujemy i polecamy oraz zapraszamy !

Od 2 stycznia 2015r ZAPRASZAMY DO DWORU SZLACHECKIEGO w BIEDACZOWIE PODKUDŁACZU Nr 187 na trasie z Leżajska do Łańcuta.

ORGANIZUJEMY !

Biesiady włościańskie , Uczty Dworskie , przyjęcia rodzinne , komunie , chrzciny , WESELA do 100 osób imprezy integracyjne, szkolenia , konferencje , pobyty weekendowe , wczasy wypoczynkowe, a wszystko w STAROPOLSKIM STYLU z degustacją regionalnych i myśliwskich potraw i nalewek.

Zapewniamy o nieskazitelnie czystym powierzu, przepięknym otoczeniu Dworu w lecie i zimą.

Dojaz prosty, łatwy, a Dwór od drogi dojazdowej widoczny.


Czy wiesz że...

Biuro Polowań Dewizowych "ART-HUBERT" prowadzone jest przez myśliwego z 40-letnim stażem w łowiectwie i doświadczony personel posiadający niezbędne kwalifikacje.

Działamy od 1991r. na rynku krajowym i europejskim, a przy współpracy z biurami zagranicznymi na rynku kanadyjskim, afrykańskim, na Syberii, Kamczatce i w Rosji.

Biuro Polowań Dewizowych "ART-HUBERT" posiada wszystkie niezbędne do organizacji polowań koncesje, zezwolenia i zaświadczenia.

Biuro "ART-HUBERT" posiada obowiązujące gwarancje ubezpieczeniowe do prowadzonej działalności.